- Granby High School
- Overview
-
2023-2024 Granby High School Clubs and Organizations
Some clubs and organizations meet weekly, and some once a month. Please contact the sponsor below or check out our Comet Weekly Update to get additional information. Clubs or activities that are competitive in nature are marked as (Competition). Clubs with an * may have try-outs, or have selections based on an application process.
Black Student Union - Jerry Dunkley - Room 262
Chess Club (Competition) - Lily Daniels - Room 227
Chic-fil-A Leader Club* - Robert Simmons - Room 115
Chinese Club - Hemiao Zhang - Room 120/125/118 (Even Days Only)
Class of 2024* (Senior Class) - Camille Yorke - Room 129
Class of 2025* (Junior Class) - Duane Seward - Room 216
Class of 2026* (Sophomore Class) - Ashlee Jordan - Room 244
Class of 2027* (Freshmen Class) - Ashley Brooks - Room 141
Comet Student Ambassadors* - Caryn Kesser - Room 225/231
Computer Honor Society* - Michael Crespo - Room 136
CyberPatriots - Michael Crespo - Room 136
Cycling Club - Paula Barrera - Room 221
Debate* - Cody Wolfe - Room 256
Distributive Education Clubs of America (DECA) - Alicesa Foster Graves - Room 255
Dungeons & Dragons Club - Jonathan Hill - Room 111
Ecology Club - Sharon McCarley - Room 123
Educators Rising - Ed Allison - Room 264
ESports- James Ogborn- Room 245
Family, Career, and Community Leaders of America (FCCLA) - Shannon Knittle - Room 133
Forensics* (Competition) - Jacquella Hunter - Room 219
French Club/French Honor Society - Amanda Keating - Room 127
Future Business Leaders of America (FBLA) - Robert Simmons - Room 115
Future Problem Solvers* (Competition) - Caryn Kesser - Room 225/231
Gay Straight Alliance - Heather Lotzer- Room 238
Granby Crew Team* (Competition) - Priscella Sanchez - Main Office
Granby Dance Team* - Josh Stone - Room 101
Granby E-Sports* (Competition) - James Ogborn - Room 245
Granby Go Green - Alissa Hoffman - Room 235
Granby Mentors* - Ed Allison - Room 264
Granby Players Theater Club - Claire Thomas - Room 239
Granby Sailing Club* (Competition) - Ken Cason
Horticulture Club - Peney Williams - Room 258
Intramurals (Competition) - James Ogborn - Room 245
Key Club - Charlie Schmitt - Room 202
Latin Club - Mary Anna White - Room 126
Medical Club - Neila Georgo - Room 122
MineCraft Club - Michael Crespo - Room 136
Model UN* (Competition) - Cody Wolfe - Room 256
National Art Society - Christian Fenley & Angela Tamura - Room 116
National Honor Society* - Sarah Featherer - Room 204
Newspaper - Jeanne Mooney - Room 252
One Act Play* (Competition) - Claire Thomas - Room 239
QWERTY Comets- James Ogborn- Room 245
Scholastic Bowl (Competition) - Rob Lemieux - Room 215
Spanish Honor Society* - Camille Yorke - Room 129
Student Council Association* (SCA) - Tachiana Hayes - Room 257
Table Tennis (Competition) - Thomas Rusnak - Room 234
Teens With a Purpose - Marie Carter - Room 228
TSA (Competition)
Tri-M Chapter 5315 - Ajee Church - Room 100
Vivace* - Jay Larkin - Room 101
WGHS News Club- Terese Toth- TV Studio
Wood Working Club - Mark Pryor - Room 209
World Affairs Council (Granby Chapter) - Sparkle Williams - Room 211
Y-Street - Robert Simmons - Room 115
Yearbook - Alicesa Foster Graves - Room 255
Young Democrats - Mary Anna White - Room 126